Zupa z soczewicą i o rodzajach współwłasności w prawie polskim.

Lato w tym roku nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Dla jednych to powód do zadowolenia, innych obecna aura nieco martwi. Ostatni tydzień pod względem pogodowym, przynajmniej w moim okolicach, był wręcz skandalicznie chłodny i deszczowy. Dla poprawy nastroju zrobiłam jedną z moich ulubionych rozgrzewających zup : gęstą zupę z soczewicą.

Przygotuj:

2 woreczki zielonej soczewicy (200gram),
6 średnich ziemniaków,
3-4 marchewki,
1 dużą cebulę,
2 ząbki czosnku
2 l bulionu
2 łyżki koncentratu pomidorowego,
Paprykę mieloną ostrą lub słodką

1. Cebulę i czosnek obieramy, drobno siekamy i podsmażamy w garnku, a następnie całość zalewamy bulionem.

2. Do bulionu wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki, startą na dużych oczkach tarki marchewkę oraz soczewicę (oczywiście nie gotujemy w woreczku, tylko go rozrywamy i wrzucamy soczewicę wprost do bulionu).

3. Gotujemy aż wszystkie składniki staną się miękkie, czyli jakieś 20-25min.

4.Pod koniec gotowania, gdy soczewica i warzywa będą prawie miękkie, wlewamy koncentrat pomidorowy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, mieloną papryką słodką bądź ostrą, ewentualnie zabielamy śmietaną bądź jogurtem.

IMGP1420

IMGP1417

Z muzyki zaś proponuję dziś Kabaret Starszych Panów

 Z zagadnień prawnych..

Dziś kilka słów wprowadzenia na temat rodzajów współwłasności, by przy okazji następnego wpisu przyjrzymy się nieco bliżej współwłasności małżeńskiej.

Co to jest współwłasność?

Jej istota sprowadza się do tego, że dana rzecz należy niepodzielnie do kilku podmiotów, każdemu zaś ze współwłaścicieli przysługuje całość uprawnień składających się na treść prawa własności tj. prawo do korzystania, posiadania, używania. Niepodzielność prawa własności oznacza, że współwłaścicielom przysługuje jedno prawo własności rzeczy, jednocześnie, w przypadku współwłasności ułamkowej, udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie jest określony ułamkiem, który to ułamek określa zakres uprawnień współwłaściciela w stosunkach wewnętrznych lub zewnętrznych. Wielkość udziału może wynikać z treści umowy, z ustawy czy z sądowego orzeczenia. W odniesieniu do współwłasności łącznej określenie udziałów jest niemożliwe, bowiem każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo do całej rzeczy i musi być ono pogodzone z analogicznym uprawnieniem wszystkich pozostałych współwłaścicieli.

Rodzaje współwłasności.

Na gruncie polskiego prawa spotkać wyróżnić możemy dwa rodzaje współwłasności : współwłasność ułamkową oraz łączną. Źródłem jej powstania może być treść czynności prawnej (np. dwie osoby wspólnie kupują samochód, mieszkanie), może ona wynikać wprost z przepisu ustawy lub też być skutkiem wydanego przez sąd orzeczenia.

Współwłasność ułamkowa a łączna.

Dzieli je właściwie wszystko, a łączy w zasadzie niewiele. Jedną z podstawowych kwestii, mających znaczenie dla obrotu prawnego, jest możliwość zbycia udziału w rzeczy wspólnej przez poszczególnego współwłaściciela. W przypadku współwłasności łącznej zbycie takie jest niedopuszczalne, bowiem jest to tzw. wspólność bezudziałowa, o czym była już mowa wyżej. Ponadto, współwłasność taka nie może być zniesiona w dowolnym momencie, w odróżnieniu od współwłasności ułamkowej, przy której żądanie jej zniesienia jest możliwe właściwie w każdym czasie (chyba, że współwłaściciele wyłączyli sobie możliwość dochodzenia jej zniesienia w treści czynności prawnej. Ograniczenie takie może trwać maksymalnie 5 lat, ale po upływie tego czasu może być wolą współwłaścicieli przedłużane na kolejne okresy). Współwłasność łączna może być zniesiona jedynie w przypadku ustania stosunku podstawowego, dla którego ma ona funkcję służebną. I tu dochodzimy do sedna sprawy: współwłasność łączna jest zawsze związana z innym stosunkiem prawnym (stosunkiem dla niej podstawowym), którego prawidłowe funkcjonowanie ma ona zabezpieczać. Przykładem tego typu stosunku jest związek małżeński i wspólny majątek małżonków, drugim zaś przykładem jest majątek wspólników spółki cywilnej. W przypadku małżonków, żaden z nich nie jest uprawniony do żądania zniesienia współwłasności rzeczy wchodzących w ich majątek wspólny w czasie trwania małżeństwa. Zniesienie takie jest możliwe dopiero z chwilą ustania związku małżeńskiego. Wobec tego osoba pozostająca w związku małżeńskim nie może swobodnie dysponować swoimi prawami do rzeczy wspólnych. Ponadto, nie może on także rozporządzać swoim udziałem w majątku wspólnym (bo współwłasność małżeńska jest bezudziałowa) ani także żądać zniesienia współwłasności w trakcie trwania małżeństwa. Jak widać, z zawartego związku małżeńskiego wynikają dość daleko idące ograniczenia w sferze właścicielskiej.

Zniesienie współwłasności.

Zasadniczo istnienie współwłasności jest wyjątkiem od zasady przysługiwania tego prawa jednemu podmiotowi. Stan współwłasności nie jest pożądany w obrocie prawnym, dlatego też ustawodawca przewiduje możliwość jego zniesienia, wprowadzając przy tej okazji wyjątek w zakresie przedawnienia. Co do zasady bowiem, wszystkie prawa majątkowe ulegają przedawnieniu, spod działania tej zasady zostało jednak wyłączone roszczenie o zniesienie współwłasności, z którym współwłaściciel może wystąpić w każdym czasie (odmiennie przy współwłasności łącznej, o czym powyżej). Zniesienie współwłasności może odbywać się na rożne sposoby: może polegać na fizycznym podziale rzeczy (o ile podział taki jest możliwy czy też dopuszczalny). Jeśli podział fizyczny nie może zostać zrealizowany, pozostaje podział cywilny polegający na sprzedaży rzeczy i podziale sumy pieniężnej uzyskanej w ten sposób pomiędzy dotychczasowych współwłaścicieli. Ostatecznie także rzecz może zostać przydzielona jednemu z dotychczasowych właścicieli z obowiązkiem dokonania spłaty pozostałych.

1. Ustawa z dnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964, nr 16, poz.94)art. 195 i n.

One thought on “Zupa z soczewicą i o rodzajach współwłasności w prawie polskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s