Kurczak w sosie z gorgonzoli i komu przysługuje „becikowe”.

Z okazji przypadającego dziś Dnia Matki proponuję przygotować dla naszych Mam coś specjalnego, jednocześnie szybkiego i prostego. Przygotowanie tego dania nie zajmuje więcej niż 30min, a oszczędzony w ten sposób czas, warto spędzić z bliskimi nam osobami.

Przygotuj:

1 podwójną pierś z kurczaka
300ml śmietany 30%
150-200g sera gorgonzola
kilka suszonych pomidorów
oregano, bazylię, papryka mielona

Składniki wystarczą nam na zabicie głodu 3 osób 🙂

1. Przygotowujemy mięso: kroimy w kostkę, doprawiamy solą, pieprzem, papryką mieloną. Wkładamy do lodówki na 10-15min.

2.Gotujemy makaron wg podanego na opakowaniu przepisu (ja użyłam penne, równie dobrze może być inny jego rodzaj).

3. W czasie kiedy makaron się gotuje, na jednej patelni podsmażamy mięso, na drugiej (głębszej) podgrzewamy śmietanę (należy uważać, aby się nie zagotowała). Kiedy śmietana będzie już ciepła wrzucamy do niej ser, i mieszamy aż się rozpuści. W tym czasie, na mniejsze kawałki kroimy kilka suszonych pomidorów.

4. Kiedy ser będzie już całkowicie rozpuszczony, tworząc ze śmietaną jednolity, gładki sos, dodajemy pomidory oraz mięso. Całość mieszamy i doprawiamy do smaku pieprzem oraz dużą ilością ziół.

5.Sosem polewamy ugotowany makaron, przyozdabiając kawałkami suszonych pomidorów bądź świeżymi ziołami.

Smacznego !

IMGP1174

IMGP1179

Z zagadnień prawnych..

Narodziny dziecka to radość dla całej rodziny, z wyjątkiem portfela. Pojawienie się nowego członka potrafi zrujnować nie jeden budżet. Aby pomóc rodzicom w trudnym dla nich okresie, ustawodawca wprowadza możliwość przyznania im jednorazowego świadczenia pieniężnego, zwanego powszechnie „becikowym”.

Z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga w wysokości 1000zł (kwota ta przysługuje na każde narodzone dziecko tzn. że w przypadku porodów, w których urodziło się więcej niż 1 dziecko, kwota ta będzie odpowiednio zwielokrotniona).

Osobą uprawniona do tego świadczenia jest matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł.

Aby otrzymać świadczenie spełnić trzeba kilka warunków. Najważniejsze jest kryterium dochodowe omówione powyżej. Po drugie, kobieta-przyszła matka musi pozostawać pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt ten potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Oczywiście z przyczyn naturalnych warunku tego nie muszą spełnić osoby będące prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka oraz te, które przysposobiły dziecko.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego, termin ten też wynosi 12 miesięcy, ale liczy się go od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie może to jednak nastąpić później aniżeli do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania. Termin ten nie podlega ani przywróceniu ani wydłużeniu.

Źródła prawa:

1.Ustawa z dnia 28 listopada 2003r.  o świadczeniach rodzinnych (tj.Dz.U.2006, nr 139, poz.992) art.15b

Reklamy

2 thoughts on “Kurczak w sosie z gorgonzoli i komu przysługuje „becikowe”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s