Zupa krem z ziemniaków z chilli i kukurydzą i jak napisać testament.

Festiwal zup trwa w najlepsze. Zupy-kremy to była moja miłość od pierwszego spróbowania. Cenię te zupy za minimalny nakład czasu i energii, jakie trzeba w nie włożyć. Dziś w roli głównej wystąpi warzywo chyba nieco przez nas niedoceniane: ziemniak. A więc gotujemy, uwaga będzie bardzo ostro !

Przygotuj:

1,2kg ziemniaków
2 l bulionu drobiowego
1 cebulę
1 puszkę kukurydzy
Chilli

1. Podgrzewamy bulion (bądź gotujemy go od podstaw).

2. Cebulę i ziemniaki obieramy, następnie kroimy: cebulę w drobną kostkę, ziemniaki w nieco większą.

3.Na patelni podsmażamy cebulę, po chwili dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, całość smażymy kilka minut, regularnie mieszając.

4.Do ciepłego bulionu wrzucamy zawartość patelni i gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie.

5. Po ugotowaniu całość blendujemy.

6.Doprawiamy do smaku pieprzem, solą oraz chilii (jeśli nie jesteś amatorem zbyt ostrych smaków, ogranicz chilli do minimum, bo nawet 0,5 łyżeczki powoduje, że zupa jest dość pikantna).

7.Na koniec dodaj odsączoną kukurydzę z puszki.

8.Podawaj z jogurtem naturalnym i natką pietruszki.

IMGP0951

IMGP0950

Z zagadnień prawnych..
Dziś słów parę na temat rodzajów testamentu. Zaczniemy oczywiście od testamentu odręcznego.

Dla ważności tego testamentu ważne jest zachowanie przez testatora pewnych wymogów. Po pierwsze, testator musi w całości samodzielnie sporządzić (spisać) testament. Następnie testament ten musi opatrzyć własnoręcznym podpisem, a elementem treści, który wpływa na ważność tego dokumentu, jest data. Brak daty nie zawsze będzie pociągał za sobą nieważność , o ile mimo jej braku wątpliwości nie budzić będzie zdolność spadkodawcy do jego sporządzenia.

Prawidłowa data powinna zawierać oznaczenie dnia, miesiąca i roku, można to zrobić w postaci numerycznej bądź opisowej np. „w dniu moich 90.urodzin”. Miejsce jej umieszczenia na dokumencie nie zostało określone przez ustawodawcę, przyjmuje się więc, że może ona się znaleźć zarówno na początku dokumentu, jak i w samej jego treści lub na końcu.

Przy sporządzaniu nieistotne jest czym posłuży się testator. Oczywiście najlepiej gdyby swą wolę obwieścił na kartce papieru przy pomocy długopisu. Ale nie jest to wymóg konieczny, równie dobrze może to zrobić na materiale, kamieniu, przy pomocy kredki czy kredy. Niedopuszczalne jest jednak spisanie go na komputerze, maszynie do pisania, bądź ręką innej osoby, będzie to zawsze prowadziło do uznania testamentu za nieważny.

Prawidłowy podpis testamentu to podpis własnoręczny tj. sporządzony odręcznie, zawierający imię i nazwisko testatora. Z zasady wykluczone jest zatem parafowanie testamentu czy też opieczętowanie go faksymillą. Wyjątkowo dla uznania podpisu za ważny wystarczy zamieścić swe imię, jeśli stosunek osobisty spadkodawcy i adresata uzasadnia tego rodzaju podpis . Możliwe jest zatem użycie określenia „dziadek” w podpisie, jeśli z treści testamentu wynika stosunek do spadkobiercy (adresatem jest wnuk spadkodawcy). Z punktu widzenia ważności testamentu, ważne jest miejsce, w którym składany jest podpis. Podpis powinien znajdować się pod postanowieniami testamentowymi, by dać w ten sposób do zrozumienia, że odnosi się do całości spisanych rozrządzeń.
Ciekawostką jest język, w którym ma być sporządzony testament. Ustawodawca nie wprowadza w tym zakresie żadnych ograniczeń, oznacza to, że nie ma przeszkód, aby sporządzić go w języku obcym. Aby jednak uznać go za ważny konieczna jest dostateczna znajomość przez testatora języka, w jakim dokument sporządza.

Testament notarialny
Testament notarialny to na pewno jedna z pewniejszych form dokonywania tejże czynności prawnej.
Notariusz czuwa bowiem nad tym, aby treść testamentu była zgodna z prawem i nie zawierała postanowień, które mogłyby następnie doprowadzić do stwierdzenia jego nieważności. Ponadto, w przypadku takiego testamentu zminimalizowane jest ryzyko zniszczenia, zagubienia czy ukrycia ostatniej woli zmarłego, bowiem oryginał dokumentu przechowywany jest w siedzibie kancelarii.

Sporządzenie testamentu notarialnego obwarowane jest wieloma wymogami natury formalnej, wynikającej z ustawy Prawo o notariacie. W związku z licznymi procedurami i warunkami, jakie należy przy okazji sporządzania testamentu spełnić, dokumentowi temu ustawa nadaje cechę dokumentu urzędowego. Rodzi to doniosłe konsekwencje procesowe, bowiem dokument ten jest dowodem stwierdzającym tożsamość spadkodawcy jak i prawdziwość i zgodność z ostatnią wolą testatora jego rozrządzeń. W odniesieniu do takich dokumentów, utrudnione jest ich obalanie. W przypadku chęci podważenia oświadczenia spadkodawcy, można powoływać się na wady formalne, które wystąpiły przy jego sporządzaniu (np. testament nie został należycie odczytany, podpisany). Cały dokument dotknięty jest wtedy nieważnością.

Ostatnim rodzajem testamentu zwykłego jest testament allograficzny.
Jego sporządzenie polega na przedstawieniu swej ostatniej woli przedstawicielom władz samorządu terytorialnego (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, staroście, marszałkowi województwa, sekretarzowi powiatu albo gminy lub kierownikowi USC), co służyć ma ograniczeniu potencjalnych możliwości podważenia jego postanowień. Dla skutecznego spisania swej ostatniej woli, wskazanemu urzędnikowi musi towarzyszyć obecność jeszcze co najmniej 2 świadków, bowiem przedstawiciel samorządu terytorialnego lub kierownik USC nie może być jednocześnie świadkiem dokonywanej przed nim czynności.

Ostatnia wola wyrażana jest ustnie, co wyklucza z kręgu testatorów osoby głuche i nieme. Rozrządzenia testamentowe testatora są następnie protokołowane. Protokolantem może być świadek czynności, może być nim także urzędnik, przed którym oświadczenie jest składane.

Protokół może być spisany ręcznie lub pismem maszynowym, z oznaczeniem daty dziennej, osoby spadkodawcy, organu urzędowego i świadków. Powinien zawierać treść oświadczeń woli spadkodawcy, jego podpis lub wzmiankę o przyczynie braku podpisu (gdy testator nie może podpisać protokołu) oraz podpisy świadków i osoby urzędowej. Protokół musi być odczytany spadkodawcy przed podpisaniem.

Drugą grupą testamentów są testamenty szczególne, ale o nich innym razem…

Źródło prawa
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964- Kodeks cywilny- (Dz.U.1964, nr 16 poz. 93) zob. art. 922 i n. kc.
Treść aktu prawnego możesz znaleźć tu http://isap.sejm.gov.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s