Zupa serowa z grzankami i co z tym dziedziczeniem.

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, przedstawiam przepis na wyśmienitą zupę serową. Z tego miejsca chciałabym serdecznie pozdrowić pewnego Pana który, gdy raz jej skosztował, przez długi, długi czas wychwalał mój talent kulinarny. Mam nadzieję, że nie przeczyta tego wpisu i nie dowie się, jak niewiele wysiłku zabrało mi jej przygotowanie 🙂

Przygotuj:

1,5 l bulionu
400g serków topionych (polecam goudę i z dodatkiem szynki)
1 dużą cebulę
2 ząbki czosnku
Do wyboru: kukurydza, groszek lub wędzona szynka
Dodatkowo: grzanki

1. Gotujemy (podgrzewamy) bulion. Trochę ciepłego bulionu (około 2 wazówki) odlewamy do innego naczynia (miski, rondelka).

2.Obieramy cebulę i czosnek, drobno je siekamy, podsmażamy. Jeśli zdecydowaliśmy się na dodanie szynki, warto ją podsmażyć razem z cebulą i czosnkiem. Zawartość patelni dodajemy do bulionu.

3.Do odlanego bulionu dodajemy pokrojone na mniejsze kawałki serki. Całość energicznie mieszamy przy pomocy koziołka. Nie polecam wrzucania serków wprost do garnka z bulionem, gdyż nie rozpuszczą się w nim idealnie i zawsze pozostają jakieś pływające, nieroztopione kawałki. Kiedy serki są już rozmieszane, wlewamy je do bulionu. Przy rozpuszczaniu serów zawsze można użyć blendera. Lepiej użyć go w stosunku do odlanej części bulionu, w którym mieszaliśmy serki, bo zblendowanie na koniec całej zupy, spowoduje zmiksowanie także innych znajdujących się w niej składników np. cebuli, groszku czy szynki.

4. Zupę gotujemy parę minut. Doprawiamy solą, pieprzem, gałka muszkatołową i odrobiną papryki. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na szynkę, teraz wrzucamy groszek lub kukurydzę.

5. Podajemy z grzankami, najlepiej czosnkowymi ! Można także posypać zupę startą mozarellą !

Mój przepis na grzanki
Raz na jakiś czas kupuję cały bochenek chleba (jest to towar rzadko goszczący w mojej kuchni, bowiem od jakiś 2 lat chleb piekę sama, a piekarnia nie jest miejscem, które często odwiedzam).
Kromki kroję na mniejszą kostkę, spryskuję olejem (używam do tego atomizera do oleju, tak by grzanki nie były zbyt tłuste, co wydłuża ich pobyt w piekarniku). Następnie obficie posypuję je ziołami oraz granulowanym czosnkiem.
Układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wkładam do piekarnia nagrzanego do 180C. Trudno mi określić konkretny czas, jaki grzanki muszą w nim spędzić. Bardzo dużo zależy od użytego chleba, na ogół jest to ok.10-20min.
Kiedy grzanki są już wysuszone (sprawdzam to w trakcie ich suszenia w piekarniku), przekładam je do szczelnie zamykanego pojemnika i tak przechowuję.

IMGP0958 IMGP0960

Z zagadnień prawnych..
Dziś parę podstawowych zasad prawa spadkowego.

Dziedziczenie to przejście ogółu praw i obowiązków spadkodawcy na spadkobiercę. Ważne jest to, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą „otwarcia się spadku”. Termin ten oznacza moment śmierci spadkodawcy.Spadkobierca jest więc nim, nawet jeśli nie dowiedział się jeszcze o śmierci spadkodawcy.Nabycie spadku w takim przypadku nie jest nabyciem ostatecznym, bowiem spadkobierca może spadek odrzucić.

Wyróżniamy dwa rodzaje dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed ustawowym. Do dziedziczenia ustawowego dojdzie wtedy, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, testament ten z określonych powodów jest nieważny bądź gdy żadna z osób powołanych w testamencie, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziedziczenie odbywało się jednocześnie z mocy ustawy i z mocy testamentu. Do takiej sytuacji dojdzie wtedy gdy:
a.spadkodawca powołał w testamencie spadkobiercę, ale jedynie do części swego spadku, wobec pozostałego majątku, konieczne będzie więc dziedziczenie ustawowe,
b.ktoś spośród spadkobierców, którym spadkodawca przekazał cały majątek, nie może lub nie chce dziedziczyć, ich części majątku będą zatem dziedziczone zgodnie z ustawą,

Co to właściwie jest ten testament?
Testament, w ujęciu prawnym, to jednostronna czynność prawa dokonywana na wypadek śmierci, w której testator rozrządza swym majątkiem. W znaczeniu potocznym za testament uznajemy dokument, w którym zawarte jest oświadczenie woli testatora. Testament to czynność sformalizowana, gdyż musi być sporządzony wg przepisów prawa. Mówiąc o formalizmie mamy na myśli pewne elementy tego oświadczenia woli, które muszą się znaleźć w testamencie, aby możliwe stało się zakwalifikowanie go jak ten właśnie rodzaj czynności prawnej.

Ze względu na formę, w jakiej sporządzane są testamenty, dzielimy je na zwykłe i szczególne. Testament szczególny można sporządzić tylko w ściśle ustawą określonych okolicznościach. Istnieje jeszcze podział na testamenty prywatne i publiczne, a kryterium tego podziału jest udział czynnika o charakterze urzędowym przy jego sporządzaniu (notariusza, wójta, burmistrza czy kapitana statku). Możemy wyróżnić także testamenty ustne i pisemne.

Testament jest czynnością odwołalną,a testator nie może zrzec się prawa do odwołania swego testamentu.

Kto może sporządzić testament?
Sporządzić i odwołać takie oświadczenie woli może tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. O tym kto ją posiada mowa była tu

Rodzaje testamentów.
Dziś tylko zasygnalizuję rodzaje testamentów,jakie występują w prawie polskim, ich bliższa analiza już wkrótce.

Jeśli chodzi o testamenty zwykłe wyróżnić możemy:
1.testament holograficzny(odręczny)- spisany w całości własnoręcznie przez testatora
2.testament notarialny
3.testament allograficzny- sporządzony przez osobę inną, aniżeli testator, uprawnioną do tego na podstawie przepisów prawa.

Za testamenty szczególne uznajemy:
1.ustny
2.podróżny
3. wojskowy

Źródła prawa
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964- Kodeks cywilny- (Dz.U.1964, nr 16 poz. 93) zob. art. 922 i n.  kc.
Treść aktu prawnego możesz znaleźć tu http://isap.sejm.gov.pl/

Reklamy

2 thoughts on “Zupa serowa z grzankami i co z tym dziedziczeniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s