Chrupiące nuggetsy z kurczaka i o nazwiskach i imionach rzeczy parę.

Na całe szczęście nie przepadam za fast food’ami, a w restauracjach serwujących tego typu jedzenie bywam jedynie okazjonalnie. Dzięki temu, wchodzenie na wagę nie wywołuje u mnie ataku paniki. Istnieje jednak pewna rzecz znajdująca się w menu takich miejsc, która zawsze pobudzała mój apetyt. Mowa oczywiście o nuggetsach. Przez dłuższy czas skutecznie kusiły mnie swoją złocistą, chrupiącą skórką.Ale kusić przestały z dniem, w którym nauczyłam się sama je przyrządzać..Przygotuj:

1 podwójny filet z kurczaka
1 jajko
1 łyżkę miodu
1 łyżeczkę musztardy
2,5 szklanki płatków kukurydzianych

Z takiej ilości kurczaka przygotujesz danie dla 4-5 osób.

1. Przygotuj filety, pokrój je na podłużne, niewielkie kawałki. Przypraw wg uznania pieprzem, solą, papryką, odstaw na 30 min do lodówki.

2. Płatki kukurydziane wsyp do torebki foliowej, a następnie pokrusz przy pomocy wałka bądź tłuczka do mięsa.

3. W misce rozkłóć jajko, dodaj musztardę, miód. Całość wymieszaj. Mięso maczaj w tak przygotowanej mieszaninie, a następnie obtaczaj w płatkach.

4. Na wyłożonej papierem do pieczenia blasze układaj kawałki kurczaka, piecz 20-25 min. na 180C.

IMGP0815

Źródło: Gotuj krok po kroku nr4/2013

Z zagadnień prawnych..

Jako, że ostatnio dość często zdarza mi się rozmawiać na temat imion dla dzieci, stąd też postanowiłam spojrzeć na ten problem okiem prawnika. Właściwych przepisów szukać trzeba w Prawie o aktach stanu cywilnego (p.a.s.c.) oraz w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (k.r.o.).

W obecnym stanie prawnym (choć głośno mówi się o zmianach przepisów), dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Jeśli jednak wskazane przez rodziców imię będzie ośmieszające, nieprzyzwoite, w formie zdrobniałej lub uniemożliwiające odróżnienie płci, kierownik USC odmówi jego rejestracji. Jeżeli w takiej sytuacji rodzice nie zdecydują się na inne imię, kierownik wybierze imię wg własnego wyboru. Nadane imię (czy to przez rodziców, czy przez kierownika) można zmienić w ciągu 6 m-cy od dnia sporządzenia aktu urodzenia, a więc  rodzice mają szansę na zmianę podjętej decyzji w sprawie imienia dla swego potomka.

W przypadku nazwiska należy rozważyć, po pierwsze kwestię nazwiska przy okazji zawierania małżeństwa, po drugie zaś nazwiska dzieci. W sytuacji zmiany stanu cywilnego nupturienci (kolejne ładne słowo z języka prawniczego oznaczające osoby, który mają zawrzeć związek małżeński) składają oświadczenia woli, co do nazwisk noszonych po zawarciu związku (oświadczenie to, w przypadku ślubów konkordatowych, składane jest najczęściej przy okazji sporządzania przez kierownika zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, które to zaświadczenie jest następnie przekazywane duchownemu). Wybór jest dość szeroki bowiem małżonkowie mogą nosić:

a. wspólne nazwisko, które dotychczas nosił jeden z małżonków (niekoniecznie mężczyzna, nie ma żadnych przeszkód, ażeby mężczyzna przyjął nazwisko żony);
b. każde z nich swoje dotychczasowe nazwisko, bez żadnych zmian;
c. mogą dowolnie łączyć swe nazwiska, z zastrzeżeniem, że w wyniku połączenia nazwisko może mieć tylko 2 człony (jeśli więc ktoś przed ślubem ma już podwójne nazwisko, a chce połączyć je z nazwiskiem swego małżonka, musi zrezygnować z dowolnego członku swojego nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego);

Na uwagę zasługuje fakt, że jeśli małżonkowie nie złożą takiego oświadczenia, każde z nich pozostaje przy swym dotychczasowym, nie istnieje więc ustawowy nakaz przyjmowania nazwiska po mężu.

Jeśli chodzi o nazwiska dzieci, to w tym zakresie rodzice również mają dużą swobodę. Jednakże zasady ustalone przy narodzinach pierwszego dziecka, obowiązywać będą dalsze potomstwo zrodzone z tego związku.

Jeżeli działa domniemanie małżeńskiego pochodzenia dziecka (kwestia ta omawiana była tu–> https://gotujzkodeksem.wordpress.com/2013/04/23/chalwowiec-oraz-jak-ustalic-pochodzenie-dziecka/) dziecko otrzymuje nazwisko obojga rodziców, o ile noszą oni to samo nazwisko. W innym przypadku, powinni złożyć zgodne oświadczenie woli, co do nazwiska, jakie ma nosić ich dziecko (może to być nazwisko jednego z małżonków, niekoniecznie ojca, bądź nazwisko łączone). Jeśli rodzice nie będą mogli dojść do porozumienia w tej kwestii ustawa wskazuje, że dziecko nosi nazwisko matki, do którego dołączone jest nazwisko ojca. Nazwisko dziecka jest więc w takiej sytuacji dwuczłonowe. Warto zauważyć, że przepisy w żaden sposób nie uprzywilejowują ojca dziecka, tzn. że przepisy nie przewidują obligatoryjnego nadawania nazwiska ojca.

Podobny sposób ustalania nazwiska dziecka ma miejsce przy uznaniu ojcostwa przez ojca dziecka. Oświadczenie o wyborze nazwiska jest składane jednocześnie z oświadczeniem o uznaniu. Jeśli rodzice nie złożą zgodnego oświadczenia w tej kwestii, dziecko nosić będzie nazwisko powstałe z połączenia nazwiska matki i ojca.

Źródła prawa
1. Ustawa z dnia 29 września 1986r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tj.Dz.U.2011, nr 212, poz.1264) art. 50
2. Ustawa z dnia z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz.U.2012, poz.788) art. 88-90

Reklamy

2 thoughts on “Chrupiące nuggetsy z kurczaka i o nazwiskach i imionach rzeczy parę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s